TELO / ABDOMINOPLASTIKA

TELO / ABDOMINOPLASTIKA

Ide o operáciu, pri ktorej sa odstraňuje prebytočná koža a podkožná vrstva tuku z oblasti brucha. Prebytočná – prevísajúca koža väčšinou zostáva pri výraznejšej strate hmotnosti v priebehu pomerne krátkeho času. Takýto stav býva často spojený – hlavne po tehotenstve – s tzv. rozostupom brušnej steny, kedy sú pozdĺžne prebiehajúce svaly brucha odstúpene od seba, čo výrazne oslabuje svalovú silu brucha. Tento problém sa operáciou odstráni.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii (uspatí) počas minimálne 1 dňa hospitalizácie, trvá 1,5 až 3 hodiny. Stehy po operácii sú vstrebateľné a nie je potrebné ich odstraňovať. Jazvy zostávajú okolo pupka a pozdĺž celého podbruška – v úrovni kde sa výhodne maskujú spodným prádlom, plavkami. Na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku je potrebné nosiť kompresné prádlo počas minimálne 6 týždňov od operácie, čo je doba, po ktorej sa môže brušná stena začať postupne namáhať.

Pre koho je operácia vhodná

Abdominoplastika sa vykonáva pri previse brušnej steny cez podbruško, prípadne pri výrazne uvoľnenej brušnej stene s porušenou elasticitou kože. Stav je najčastejší po opakovaných tehotenstvách a často býva spojený s diastázou - rozostupom priamych svalov brušnej steny, prípadne aj s pupočnou herniou (prietrž, “pruh”). Pri abdominoplastike sa riešia všetky uvedené stavy.

K nadbytku kože brušnej steny dochádza aj po masívnejšej strate hmotnosti.

Operácia je vhodná, pokiaľ je hrúbka podkožného tuku primeraná. Zákrok sa neprevádza u obéznych pacientov, teda pokiaľ BMI presahuje hodnotu 30-32 ( hodnota BMI sa vypočíta ako hmotnosť v kg / výška2 v metroch).

To či ste vhodný kandidát/kandidátka na operáciu je však možné posúdiť najistejšie pri osobnej konzultácii.

Pred zákrokom

Ideálne je pred operáciou sonografické vyšetrenie brušnej steny, aby bolo zrejmé, či sa v jej priebehu nevyskutujú prušné prietrže (“pruh”, hernia). Pred operáciou dostanete taktiež špecifické pokyny k tomu ako sa pripraviť na operáciu, vrátane pokynov na konzumáciu, pitie a fajčenie. Ak užívate lieky je potrebné ich pred operáciou prekonzultovať s lekárom.

Zabezpečte si prosím, aby vás po operácii niekto priviezol domov a aby vám v prípade potreby pomohol na niekoľko dní. Na požiadanie vám odvoz domov zabezpečíme.

Pacienti nesmú 2 týždne pred zákrokom užívať lieky, ktoré môžu zvyšovať krvácanie (napr. Acyplyrin, Anypyrin, Superpyrin).

Ako prebieha operácia?

Táto operácia sa vykonáva na klinike Belleza v Trnave v celkovej anestézii.  Operácia  trvá 1 až 2,5 hodiny. Rezy sa vedú po obvode pupka a v priebehu celého podbruška, kde sú jazvy výhodne maskované spodným prádlom. Pokiaľ je už v uvedenej oblasti jazva, najčastejšie po cisárskom reze, táto sa odstráni a zostane, nová, jediná jazva. Prípadný rozostup brušných svalov a hernia, sa upravia tiež.

Operácia sa niekedy kombinuje aj s liposukciou brušnej steny.

V operačnej rane sa ponecháva drenáž vo forme tenučkej hadičky, ktorá odvádza prebytočnú, pooperačne nahromadenú krv a telové tekutiny. Nasledujúci deň pred odchodom sa drenáž odstráni v priebehu niekoľkých sekúnd.

Rany sú zašité vstrebateľnými stehmi, preto nie je potrebné ich odstránenie. Sú prekryté gázou a prelepené. Hneď po operácii vám oblečieme kompresné prádlo, ktoré sa nosí približne 6 týždňov.

Po operácii nasleduje  minimálne 1 deň hospitalizácia na našej klinike.

Pooperačný priebeh a doporučenia

Po operácii je pacientka sledovaná v miestnosti na zotavenie a následne vo svojej izbe (jednolôžkovej), až kým nie je schopná odísť do domáceho ošetrenia. Pacientkam odporúčame zabezpečiť si pomoc dospelých osôb aspoň na prvých 24 hodín po príchode domov, ideálne aj na dlhšie. Je dobré si zabezpečiť pomoc pri starostlivosti o deti, domácich miláčikov a pri príprave jedla. Pacienti pociťujú únavu v dôsledku anestézie a mali by čo najviac odpočívať.

Bolesť, ktorú môžu pacienti pociťovať po operácii je veľmi dobre zvládnuteľná pomocou liekov, pričom väčšina pacientov je schopná užívať odporúčané lieky proti bolesti. Dostanete ich od nás pri odchode z kliniky.
Nepohodlie môžete pociťovať 7 až 14 dní po zákroku, ako je napr. mierna bolesť. Je to veľmi individuálne, závislé od každého pacienta.

Návrat do práce je možný za 7 až 14 dní v závislosti od rozsahu zákroku.

Pooperačne je vhodné nosiť tzv. kompresné prádlo,ktoré vytvára mierny tlak na brušnú stenu po dobu minimálne 6 týždňov. Stehy sú vstrebateľné a nie je potrebné ich odstraňovať. Jazvy zostávajú po obvode celého pupku, v priebehu podbruška a niekedy i zvislá jazva od pupku k podbrušku. Výsledný efekt pri nekomplikovanom priebehu je možné posudzovať približne po 6-8 týždňoch.

Konečný výsledok je viditeľný vo väčšine prípadov po 2 až 4 mesiacoch. Jazvy sa neustále lepšia až do roka alebo roka a pol po zákroku.

Možné komplikácie:

Ku komplikáciám súvisiacim s abdominoplastikou patria hlavne:

  • hematóm – vznik krvnej zrazeniny
  • seróm – tvorba a hromadenie tekutiny pod brušnou stenou
  • vznik a pretrvávanie zhrubnutých jaziev
    tak ako pri každej inej operácii treba spomenúť operačné riziko – krvácania, poruchy hojenia rany, infekcie, anesteziologické riziko

Možno povedať, že uvedené komplikácie bývajú skôr zriedkavé a väčšina pacientov býva s výsledkom veľmi spokojná.

KONTAKTUJTE NÁS

Vyplňte prosím všetky hviezdičkou označené položky