TELO / GYNEKOMASTIA

TELO / GYNEKOMASTIA

Zväčšenie prsníkov je problémom relatívne veľkého počtu mužov. Prvé prejavy sa môžu objaviť už pred pubertou. Môžu mať hormonálnu príčinu a uvažovať o operácii by bolo predčasné. Pokiaľ však stav pretrváva aj roky po puberte alebo sa objaví v dospelosti, operačná korekcia môže byť namieste.

Všetci ľudia majú tkanivo prsnej žľazy. Je to rovnaký typ prsného tkaniva, ktoré majú ženy, ale v oveľa menších množstvách. Pri gynekomastii má toto tkanivo u mužov tendenciu príliš rásť a hmotnosť tkaniva okolo bradavky sa výrazne zväčší. Problém býva väčšinou na obidvoch stranách hrudníka. Na rozdiel od žien, ktoré si navzájom rozprávajú o augmentácii prsníkov alebo o liposukcii, muži si medzi sebou o týchto problémoch nehovoria.

Často sa snažia problém zakryť oblečením hoci existuje veľmi efektívne riešenie. Muži, ktorých trápi gynekomastia sa môžu cítiť trápne a problém ich môže dokonca obmedzovať v spoločenských a fyzických aktivitách. Neradi sa ukazujú v plavkách na verejnosti, pretože ideálne mužské prsia sú dobre rysované a svalnaté, čo je symbolom sily a maskulinity muža. Stáva sa, že mužské prsia sa dokonca prehýbajú a ovísajú, čo vedie k  deformovanému a žensky  vyzerajúcemu prsníku. Väčšina našich pacientov už skúšala problém odstrániť  znížením telesnej hmotnosti. Gynekomastia môže mať mnoho príčin ako hormonálne zmeny, zvýšený estrogén, nadmerný telesný tuk alebo genetická predispozícia.  Dôležité je uvedomiť si, že aj tento problém je väčšinou liečiteľný a pacientom zvýši kvalitu života.


Gynekomastia trápi mužov najčastejšie počas dospievania a po dosiahnutí veku 50 rokov. U mladých mužov v dospievaní je riziko vzniku gynekomastie až 50%. Je to v dôsledku hormonálnych zmien počas puberty a stav sa často spontánne upraví. Ak zväčšené prsníky zostanú stabilné počas troch rokov, je už nepravdepodobné, že sa stav samovoľne vyrieši. U starších mužov je  gynekomastia pravdepodobnejšia po 50. roku života.
Ak máte nadváhu a máte zväčšené prsia, môže vám pomôcť zníženie hmotnosti.  Stav sa nazýva pseudogynekomastia, kedy prsia nie sú skutočne zväčšené vplyvom zmnoženého tkaniva prsnej žľazy, ale dôvodom je prebytok tukového tkaniva.

Faktory, ktoré prispievajú k problému gynekomastie:
  • Hormonálna nerovnováha - niektorí muži prirodzene produkujú viac estrogénu ako je bežné alebo majú v nerovnováhe  iný hormón.

  • Nadmerný telesný tuk - zvýšený telesný tuk sa u mužov často nachádza v tkanive prsníka. To môže spôsobiť zvýšenie estrogénu, čo následne spôsobuje rast tkaniva prsnej žľazy.

  • Užívanie steroidov - gynekomastia je častým vedľajším účinkom užívania steroidov. Muži prirodzene produkujú malé množstvá estrogénu, avšak pri užívaní  steroidov sa zvyšujú hladiny estrogénu, čo môže viesť k zväčšeniu prsníkov.

  • Lieky - existujú niektoré lieky, ktoré spôsobujú hormonálnu nerovnováhu, čo má za následok zväčšenie prsníkov.

  • Drogy – gynekomastiu môžu spôsobiť aj marihuana, drogy ako heroín a amfetamíny, alkohol.

Gynekomastia môže mať niekoľko foriem, od čoho závisí aj typ korekčnej operácie. Môže ísť o zmnoženie prsnej žľazy (tzv. pravá gynekomastia), zmnoženie len tukového tkaniva (tzv. pseudogynekomastia) alebo zmiešanú formu. Ak ide len o zmnoženie tukového tkaniva, ten sa ľahko odstráni liposukciou. Pri pravej gynekomastii je potrebné aj chirurgické odstránenie prsnej žľazy.

Pre koho je operácia vhodná

Ak máte pocit, že vaše mužské prsia sú neprirodzene veľké alebo majú atypický tvar, môžete byť vhodným kandidátom na redukciu zväčšených prsných žliaz.

Pred zákrokom

Pred operáciou je potrebné vylúčiť iné možné príčiny daného stavu a podstúpiť endokrinologické a urologické vyšetrenie, sonografické vyšetrenie prsníkov, prípadne iné laboratórne testy.
U niektorých mužov je problémom prevažne nadbytočný tuk, pre niektorých je to pevná žľaza tkaniva a pre iných mužov je to kombinácia oboch. Estetický chirurg doktor Zamboj  zhodnotí aký je váš stav a pomôže vám navrhnúť optimálnu liečbu.

Týždeň pred zákrokom Vám doporučujeme prestať fajčiť.

Pacienti nesmú 2 týždne pred zákrokom užívať lieky, ktoré môžu zvyšovať krvácanie (napr. Acyplyrin, Anopyrin, Superpyrin).

Ako prebieha operácia?

Operácia gynekomastie sa zameriava na liečbu prebytočného tuku, prebytku tkaniva prsnej žľazy a prebytočnej kože v oblasti prsníkov.

Operáciou sa podľa potreby odstraňuje:

  • PREBYTOČNÝ TUK alebo
  • PREBYTOČNÝ TUK A TKANIVO PRSNEJ ŽĽAZY alebo
  • PREBYTOČNÝ TUK, TKANIVO PRSNEJ ŽĽAZY I KOŽA

Operácia často prebieha len v miestnom znecitlivení – lokálnej anestézii a nie je potrebné celkové uspatie a hospitalizácia. Je to vďaka nášim moderným operačným postupom. Zákrok je teda často ambulantný. Závisí to od preferencie pacienta a od typu gynekomastie.

Pomocou ultrazvukovej liposukcie VASER 4D HD sa odstráni prebytočné tukové tkanivo a následne – pokiaľ je to potrebné – sa odstráni prebytočná prsná žľaza. Ak je potrebné odstrániť aj prsnú žľazu na hranici spodnej časti bradavky a okolitej kože sa vedie 3-5 cm dlhý rez. Kožu, ktorá zostane v relatívnom nadbytku väčšinou nie je potrebné odstraňovať  lebo sa prispôsobí novým „podmienkam“.

Rezy sa uzavrú stehom, ktorý sa po niekoľkých týždňoch vstrebe.

Operácia trvá približne 1  až 2 hodiny podľa rozsahu gynekomastie.

Pooperačný priebeh a doporučenia

Pacienti môžu už v priebehu 2-3 hodín po ukončení operácie odísť  so sprievodom do domácej starostlivosti. V niektorých prípadoch sa môže odporučiť 1 denná hospitalizácia v našom zariadení. Po operácii je potrebné nosiť kompresné elastické prádlo minimálne 1 mesiac v závislosti od rozsahu operácie. Návrat do práce a k bežným aktivitám je možný po 7 dňoch, plné zaťaženie po 6-8 týždňoch. Efekt operácie je viditeľný väčšinou hneď,  výsledný efekt je možné hodnotiť najskôr po 3-6 mesiacoch.
Pacientov zaujíma aj to, či sú výsledky operácie trvalé. Pacienti sú upozornení na možnosť návratu gynekomastie u mužov, ktorí po operácii užívali anabolické steroidy. Opätovnú gynekomastiu môže zapríčiniť aj väčší prírastok na váhe.

Možné vedľajšie účinky sú dočasné hematómy, opuch, necitlivosť, bolestivosť. Zriedkavo sa môžu objaviť aj pocity pálenia.

KONTAKTUJTE NÁS

Vyplňte prosím všetky hviezdičkou označené položky