TVÁR / OČNÉ VIEČKA

TVÁR / OČNÉ VIEČKA

Estetická operácia očných viečok, nazývaná blefaroplastika, je chirurgický zákrok na zlepšenie vzhľadu horných očných viečok, dolných očných viečok alebo oboch viečok. Chcete obnoviť svoj mladistvý vzhľad, pretože máte poklesnuté alebo „nafúknuté“ očné viečka?  Ak sa rozhodnete pre blefaroplastiku, chirurg vám odstráni uvoľnenú a poklesnutú pokožku a väčšinou aj tukové tkanivo v oblasti horných alebo dolných očných viečok. Výsledkom je omladenie očí, oči sa zdajú byť väčšie, vyzerajú viac oddýchnuté a váš pohľad bude pôsobiť veselšie a mladistvejšie.

Omladený vzhľad  očí evokuje priateľskú osobnosť človeka, zatiaľ čo neustále unavené oči môžu vytvoriť obraz melancholického, smutného alebo nahnevaného človeka. Proces starnutia tu zohráva dôležitú úlohu. Veľa ľudí si vo svojich 40tich alebo 50tich rokoch všimne, že ich oči stratili svoju mladistvú iskru v dôsledku uvoľnenej kože a uloženého tuku.

Pre koho je operácia vhodná

Vekové rozhranie kandidátov na túto operáciu je veľmi široké a výnimkou nie sú ani ľudia vo veku okolo 30 rokov. Indikáciou sú poklesnuté horné očné viečka, vačky alebo vrásky pod očami.

Blefaroplastika sa môže vykonávať na horných viečkach alebo dolných viečkach alebo na oboch viečkach súčasne v závislosti od potrieb pacienta. Kandidáti na blefaroplastiku horných viečok sa často sťažujú, že majú nadbytočnú kožu alebo rušivé vrásky horných viečok. Koža sa často dotýka alebo visí nad mihalnicami. Súčasne často vnímajú zmenšenie zorného poľa, najvýraznejšie v jeho hornej časti a po stranách. Toto zníženie periférneho videnia vás môže obmedzovať v každodenných aktivitách, alebo pri šoférovaní. Kandidáti na blefaroplastiku dolných viečok majú „nafúknuté“ alebo vrásčité spodné viečka. Pacienti si môžu všimnúť aj tmavé kruhy pod očami.

Ak chcete podstúpiť operáciu mali by ste byť  v celkovo dobrom zdravotnom stave, bez vážnejších celkových ochorení.

Pred zákrokom

Zabezpečte si minimálne na 24 hodín po operácii starostlivosť spoľahlivého priateľa alebo člena rodiny. Pre operáciou nepoužívajte make-up ani žiadne kozmetické prípravky v oblastí očí a tváre.

Týždeň pred zákrokom Vám doporučujeme prestať fajčiť.

Pacienti nesmú 2 týždne pred zákrokom užívať lieky, ktoré môžu zvyšovať krvácanie (napr. Acyplyrin, Anopyrin, Superpyrin).

Ako prebieha operácia?

Výkon sa robí ambulantne, teda bez hospitalizácie, v miestnom znecitlivení. Po lokálnom podaní anestetika - injekcie na znecitlivenie tkaniva už pacient necíti vôbec žiadnu bolesť. Vďaka podaniu tzv. premedikácie, teda liekov na relaxáciu a uvoľnenie predoperačného stresu, je tiež pravdepodobné, že väčšiu časť operácie prespíte a nebudete si ju pamätať.

Chirurg vytvára malé rezy v záhyboch horných viečok a zvyčajne 2-4 mm pod okrajom spodného viečka. Potom odstraňuje prebytočnú kožu a tukové tkanivo, prípadne i malú časť svalu, ktorý sa podieľa na neželanom vzhľade viečka. Rany sú uzatvorené tzv. intradermálnymi stehmi, teda prebiehajú v celom svojom rozsahu v koži, bez viditeľných uzlíkov. Ranky sa po operácii prekryjú tenkými (5mm) stripmi. Nie je potrebné prelepiť celé oko, teda po operácii normálne vidíte.

Stehy sa odstraňujú bezbolestne po 5-7 dňoch a výsledkom je jemná jyzvička vo forme “čiarky”, ktorá je už po pár týždňoch veľmi nenápadná, navyše už po týždni je možné ju prekryť make-upom.
 
Kožu môžeme súčasne ošetriť laserom, čo vo vybraných indikáciách znásobí želaný efekt. Celý postup trvá 1 až 2 hodiny, v závislosti od toho, či sa operujú horné alebo dolné viečka, alebo oboje.

Pooperačný priebeh a doporučenia

Blepharoplastika je ambulantná operácia, teda nevyžaduje zväčša viac než 3-4 hodinový pobyt na našej klinike. Po operácii je potrebný kľudový režim a doporučujeme zabezpečiť si odvoz z kliniky. Krátko po operácii očných viečok sa môžu objaviť modriny a mierne opuchy v oblasti očí a líc, ktoré zvyčajne ustúpia do dvoch týždňov. Po operácii budete mať ranky prelepené tenkými stripmi (5 mm) a môžete ich cítiť napnuté a citlivé. Oči budete môcť otvoriť a budete normálne vidieť. Hlava by mala byť niekoľko dní vo zvýšenej polohe. Aplikácia studených obkladov a zdvihnutá hlava  dvoma alebo troma vankúšmi pomáha znížiť opuch. Ak užijete lieky proti bolesti vyhnite sa ibuprofénu a aspirínovým produktom, pretože môžu zvýšiť krvácanie. Stehy sa odstraňujú na 5. až 7. pooperačný deň, opuch a modriny okolo očí nepretrvávajú dlhšie ako 7 až 12 dní. Vyhnite sa namáhavej aktivite počas dvoch týždňov po operácii. Okuliare sa môžu nosiť ihneď po operácii, ale kontaktné šošovky by sa nemali nosiť asi dva týždne. Väčšina pacientov sa môže vrátiť do práce po jednom alebo dvoch týždňoch. Cvičenie sa odporúča najskôr o dva týždne.

Operácia je vo väčšine prípadov veľmi efektná a prináša takmer okamžitý výsledok.

S čím sa dá operácia kombinovať pre ešte lepší výsledný účinok

Operácia má ešte lepší výsledok ak sa kombinuje s laserovým ošetrením pokožky v okolí očí, alebo celej tváre. Koža v okolí očí, alebo na celej tvári sa omladí, zjednotí sa tonus pleti, zjemní jej štruktúra.

KONTAKTUJTE NÁS

Vyplňte prosím všetky hviezdičkou označené položky