TELO / ZMENŠENIE PRSNÍKOV

TELO / ZMENŠENIE PRSNÍKOV

Zmenšenie prsníkov, redukčná mammoplastika, je riešením pre ženy s veľmi veľkými alebo popadnutými prsníkmi. Tieto ženy môžu mať rôzne zdravotné problémy v dôsledku veľkosti prsníkov a ich nadmernej hmotnosti. Najčastejšími problémami sú bolesti chrbta, bolesti krku, podráždenia kože, deformácie držania tela a chrbtice a problémy s dýchaním. Ramienka na podprsenke môžu v ramenách zanechávať nepríjemné zárezy. V neposlednom rade nezvyčajne veľké prsia môžu nevhodne pútať pozornosť čím ženu pripravia o sebadôveru.

Problémom veľkých prsníkov trpí mnoho žien, preto tento zákrok na našej klinike Belleza vykonávame pomerne často. Operácia máva veľmi pozitívny efekt, bolesti ustúpia a efekt z operácie je nielen estetický ale i psychický. Po operácii nám pacientky často hovoria, že ľutujú niekoľkoročné odkladanie operácie. Pri operácii sa odstraňuje tuk, prsné tkanivo a koža z prsníkov tak, aby prsia boli menšie a pevnejšie. Veľkosť prsníkov sa zmenší, redukovať sa môže aj tmavšia pokožka okolo bradavky.

Cieľom je dať žene menšie, lepšie tvarované prsia, v dobrom pomere s proporciami jej tela.
Operácia trvá 2 až 4 hodiny, robí sa v celkovej anestézii (uspatí), počas minimálne 1 dňa hospitalizácie. Jazvy zostávajú po obvode celej bradavky, ďalej v smere k podprsníkovej ryhe a pri veľmi veľkých prsníkoch i v priebehu tejto ryhy. Ich rozsah nie je taký veľký a pri porovnaní s výsledným benefitom naozaj zanedbateľný.

Dobré kandidátky na zmenšenie prsníkov sú tie, ktoré sú už dosť vyspelé, aby dokázali pochopiť postup a mali reálne očakávania o výsledkoch, pretože procedúra zanecháva málo viditeľné ale trvalé jazvy. Zmenšenie prsníkov sa neodporúča ženám, ktoré plánujú dojčiť.

Pri vašej konzultácii je dôležité, aby ste úprimne prediskutovali svoje očakávania s MUDr. Zambojom a vypočuli si jeho názor. Každý pacient má iný pohľad na to, čo je žiadúca veľkosť a tvar prsníkov.

Pri osobnej konzultácii MUDr. Zamboj prezrie a zmeria vaše prsia, zároveň prediskutujete faktory, ktoré môžu ovplyvniť postup. To je napríklad vek, veľkosť prsníkov, tvar prsníkov, stav vašej pokožky a to kde bude umiestnená bradavka. Vysvetlí vám postup, riziká, obmedzenia a ubezpečí sa, že rozumiete priebehu jaziev. Dostanete informácie o odporúčanom type anestézie, ktorá sa použije.

Pre koho je operácia vhodná

Ak očakávate fyzickú úľavu, vaše poprsie vás  obmedzuje v činnostiach a spôsobuje vám fyzické nepohodlie, ste vhodnou kandidátkou na zmenšenie prsníkov. Vo väčšine prípadov zákrok vykonávame pri úplne vyvinutom poprsí ženy. Vo výnimočných prípadoch môže byť zákrok prevedený aj skôr, ak veľké prsia spôsobujú vážne fyzické nepohodlie.

Pred zákrokom

MUDr. Zamboj si môže pred chirurgickým zákrokom vyžiadať mamograf (rtg prsníka), prípadne USG prsníkov. Pred operáciou dostanete taktiež špecifické pokyny k tomu ako sa pripraviť na operáciu, vrátane pokynov na konzumáciu, pitie a fajčenie. Ak užívate lieky je potrebné ich pred operáciou prekonzultovať s lekárom.

Zabezpečte si prosím, aby vás po operácii niekto priviezol domov a aby vám v prípade potreby pomohol na niekoľko dní. Na požiadanie vám odvoz domov zabezpečíme.

Pacienti nesmú 2 týždne pred zákrokom užívať lieky, ktoré môžu zvyšovať krvácanie (napr. Acyplyrin, Anypyrin, Superpyrin).

Ako prebieha operácia?

Samotná operácia zvyčajne trvá dve až štyri hodiny, v niektorých prípadoch však môže trvať dlhšie. Zmenšovanie prsníkov sa takmer vždy uskutočňuje pri celkovej anestézii. Počas celej operácie spíte. Techniky na redukciu pŕs sa líšia, ale najbežnejší postup zahŕňa kotvový rez, ktorý smeruje nadol a sleduje prirodzenú krivku záhybu pod prsníkom. Chirurg odstráni nadbytočné prsníkové tkanivo, tuk, kožu a presunie bradavku a dvorec do svojej novej pozície. Potom tvaruje nový obrys prsníka. Pri operácii môže byť liposukciou odstránený nadbytočný tuk z oblasti podpazušia. Vo väčšine prípadov zostávajú bradavky pripojené k ich krvným cievam a nervom. Zriedkavo, keď je potrebné odstrániť iba tuk, môže byť na zníženie veľkosti prsníka použitá liposukcia samotná, pričom zostávajú minimálne jazvy.

Pooperačný priebeh a doporučenia

Po chirurgickom zákroku budú rany prekryté a na prsia nasadená elastická podprenka. V každom prsníku môže byť umiestnená malá trubička - drén na odčerpanie zbytkovej krvi a tekutín. Je to len na deň alebo dva a pred odchodom z kliniky sa drény odstránia, takže domov odchádzate bez nich. Počas prvých pár dní môžete pociťovať miernu bolesť, najmä keď sa pohybujete alebo kašlete. Niektoré nepríjemné pocity budú pretrvávať týždeň alebo dlhšie. Pri odchode z našej kliniky dostanete lieky proti bolesti.
Obväzy sa po chirurgickom zákroku vymenia o niekoľko dní, podľa dohody s lekárom. V nosení chirurgickej podprsenky budete pokračovať 6 týždňov, kým opuch a podliatiny neustúpia. Vaše stehy sa vstrebú samé a nie je potrebné ich odstraňovať.

Ak je vaša pokožka prsníka po chirurgickom zákroku veľmi suchá, môžete použiť hydratačný krém niekoľkokrát denne, ale uistite sa, že oblasť šitia zostane suchá.

Vaša prvá menštruácia po chirurgickom zákroku môže spôsobiť, že vaše prsia sa mierne zväčšia. Môžete pociťovať menšiu citlivosť vo vašich bradavkách a koži prsníka spôsobenú opuchom po operácii. Zvyčajne zmizne počas šiestich týždňov po operácii. U niektorých pacientiek však môže trvať aj rok.

Poskytneme Vám  konkrétne pokyny na zotavenie vrátane toho, aké lieky máte užívať a ako obmedziť svoje aktivity. Mali by ste sa vyhnúť zdvíhaniu alebo tlačeniu ťažkých vecí počas troch alebo štyroch týždňov. Väčšina žien sa môže vrátiť do práce (ak vaša práca nie je fyzicky príliš namáhavá) asi za dva týždne. Musíte počítať s tým, že po operácii budete mať menšiu výdrž počas niekoľkých týždňov a mali by ste sa vyhýbať cvičeniu. Neskôr si zadovážte dobrú atletickú podprsenku na podporu pri cvičení. Intímny život môžete obnoviť najskôr po týždni.

Je normálne ak vám pooperačne z chirurgickej rany preteká malé množstvo tekutiny do prekrytia. Hoci väčšina opuchov a modrín zmizne v prvých týždňoch, môže to byť šesť mesiacov až rok, kým sa vaše prsia usadia do nového tvaru. Dokonca aj ich tvar môže kolísať v závislosti na vašich hormonálnych posunoch, zmenách hmotnosti a tehotenstve.

Chirurg  vynaloží maximálne úsilie na to, aby vaše jazvy boli čo najviac nenápadné. Môžu byť hrubé a červené niekoľko mesiacov, potom sa postupne stávajú menej zrejmé a niekedy nakoniec vyblednú na tenké biele čiarky. Výsledkom je, že sa zbavíte bolesti z veľkých prsníkov, vaše telo bude vyzerať lepšie proporcionálne a oblečenie vám sadne lepšie.

Najlepšia poloha po operácii v prvých 2-3 dňoch je ležať so zvýšenou hornou časťou tela a hrudníka. Znižuje to opuch a bolesť prsníkov. Po jednom týždni môžete spať aj otočená na boku. Je dobre ak sa trochu pohybujete a nesedíte, aby ste znížila pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín v cievach nôh.

Vyvarujte sa konzumácii mastných alebo korenených potravín počas prvých troch dní.

V deň operácie aj neskôr noste voľné a pohodlné oblečenie, ktoré sa zapína vpredu.

Možné komplikácie:

Ku komplikáciám súvisiacim so zmenšením prsníkov patria hlavne:

  • hematóm – vznik krvnej zrazeniny
  • seróm – tvorba a hromadenie tekutiny v oblasti ranovej plochy
  • citlivosť bradaviek – či už zvýšená alebo znížená, môže pretrvávať niekoľko mesiacov, väčšinou vymizne; vyskytuje sa pri reze vedenom po okraji dvorca
  • asymetria prsníkov
  • vznik a pretrvávanie zhrubnutých jaziev
  • tak ako pri každej inej operácii treba spomenúť operačné riziko – krvácania, poruchy hojenia rany, infekcie, anesteziologické riziko
    Možno povedať, že uvedené komplikácie bývajú skôr zriedkavé a väčšina žien býva s výsledkom veľmi spokojná.

KONTAKTUJTE NÁS

Vyplňte prosím všetky hviezdičkou označené položky