TVÁR / ODSTÁVAJÚCE UŠNICE

TVÁR / ODSTÁVAJÚCE UŠNICE

Odstávajúce uši majú genetickú príčinu a sú najčastejšou vrodenou deformáciou, ktorá postihuje päť percent širokej verejnosti. Týka sa oboch pohlaví a môže byť jednostranná alebo bilaterálna. Dospelí aj deti sú často nešťastní z odstávajúcich uší. Ak je veľkosť, tvar alebo odstávanie vašich uší pre vás problémom, operácia uší je riešením, ktoré hľadáte. Výsledky operácie budete vidieť už po týždni. Vaše jazvy budú prirodzene ukryté v záhyboch za ušami. Výsledky operácie sú trvalé.

Deformácia vonkajšieho okraja ucha môže byť spôsobená aj počas vývoja plodu sklopením ucha smerom k pokožke hlavy. Existujú však aj deformácie spôsobené traumou (uhryznutie psa alebo zvieraťa). Keďže vnútorné ucho sa vyvíja nezávisle, pacienti s výraznými ušami majú všeobecne normálny sluch.

Pre koho je operácia vhodná

Operácia uší - otoplastika je najčastejšia estetická operácia u detí. Operácia môže byť bezpečne prevedená už okolo 5teho roka veku dieťaťa. Optimálny čas na vykonávanie otoplastiky u detí je tesne pred začiatkom školskej dochádzky. Do tohoto veku sa uši vyvinuli na takmer dospelú veľkosť a dieťa je dostatočne vyspelé, aby bohlo bezpečne podstúpiť operáciu. Dáva tiež deťom možnosť opraviť tvárovú deformáciu predtým, ako začne komunikovať s rovesníkmi v škole. Operácia patrí medzi najbežnejšie vykonávané chirurgické zákroky u detí vo veku od piatich do štrnástich rokov. Dôvodom, prečo sa väčšina rodičov rozhodne urobiť to čo najskôr je možný zlý vplyv na psychiku dieťaťa a riziku zosmiešňovania. Otoplastika je prevažne bezpečná a úspešná. Urobiť ju v mladom veku je žiaduce, pretože chrupavka je stále veľmi ohybná, čo dáva plastickému chirurgovi väčšiu voľnosť pri tvarovaní.

Horná veková hranica nie je daná.

Otoplastika je tiež riešením pre dospelých, ktorí trpia vzhľadom svojich uší. Skrývajú si uši pod účesmi a vyhýbajú sa noseniu šperkov. S otoplastikou získate slobodu nosiť akýkoľvek účes, krátke alebo stiahnuté vlasy do chvosta alebo nosiť náušnice. Operáciu uší  prevádzame aj v prípadoch traumatického zranenia alebo nadmerného naťahovania ušníc veľkými náušnicami. Cieľom operácie je opätovne docieliť prirodzený vzhľad ucha.

Okrem vyčnievajúcich uší, rieši otoplastika aj ďalšie deformity vonkajšieho ucha ako je:

  • nepravidelný vývin vonkajších uší, kde okraj vonkajšieho ucha rastie pod ostrým a vyčnievajúcim uhlom,
  • nepravidelnosti ucha spôsobené rozdrvením ušnej chrupavky,
  • ucho s ostro vyčnievajúcim okrajom,
  • ucho s chýbajúcimi záhybmi
  • uši, ktoré sú príliš veľké

Deti, ktoré potrebujú podstúpiť operáciu na ušných bubienkoch alebo nosovo-krčných mandliach, by mali počkať, kým sa zotavia z infekcie uší alebo z vyššie uvedených operácií. Operáciu ušníc prevádzame len u zdravého človeka, mimo akútneho ochorenia, prípadne najskôr 2 týždne po odoznení všetkých príznakov ochorenia.

Pacienti, ktorým sa predtým vytvorilo keloidné alebo hypertrofické zjazvenie na ušiach alebo iných častiach tela, musia zvážiť, či operáciu chcú podstúpiť, pretože môžu mať rovnaký výsledok aj pri operácii ušníc.

Pred zákrokom

Týždeň pred zákrokom Vám doporučujeme prestať fajčiť.

Pacienti nesmú 2 týždne pred zákrokom užívať lieky, ktoré môžu zvyšovať krvácanie (napr. Acyplyrin, Anopyrin, Superpyrin).

Pred operáciou si pripravte doma lieky proti bolesti, ktoré možno budete potrebovať s cieľom dosiahnuť pooperačný komfort (poskytneme aj na našej klinike).

Týždeň po operácii nerobte náročné domáce práce. V mrazničke majte pripravené studené obklady (poskytneme aj na našej klinike).

Pripravte si posteľ s viacerými vankúšmi, pretože ležanie so zvýšením hlavy po chirurgickom zákroku zmierňuje opuch a bolesť. V noci počas 3 týždňov po operácii budete nosiť mäkkú čelenku, ktorá bude chrániť vaše uši počas spánku.

Na operáciu príďte vo voľnom a pohodlnom oblečení a obuvi.

Večer pred zákrokom si umyte vlasy a nedávajte si už žiadne kozmetické prípravky na vlasy.

V deň chirurgického zákroku nepoužívajte žiadny make-up, krémy ani parfumy. Odstráňte všetky kozmetické prípravky z tváre. Prineste si so sebou všetky vaše lieky, ktoré pravidelne užívate.

Pokiaľ sú deti dlhodobo zdravé, nepotrebujú predoperačné vyšetrenie a osvedčenie ich pediatra. Večer pred operáciou umyte dieťaťu vlasy. Pri dlhých vláskoch prineste so sebou gumičky a sponky. Ak náhodou vaše dieťa užívalo lieky od bolesti, Ibalgin, Ibuprofen, mali by ste dohliadnuť, aby lieky nedostávalo minimálne 10 dní pred plánovanou operáciou.

Ako prebieha operácia?

Operácia sa vykonáva ambulantne, teda bez hospitalizácie, v miestnom znecitlivení.

Obväz je nevyhnutný na dobu 5-7 dní a následne nosenie čelenky podľa vlastného výberu na 1-2 týždne. Prvá kontrola po operácii je do 7 dní, následne po 2 týždňoch od operácie a posledná po 6 týždňoch od operácie.
Dospelí aj deti môžu podstúpiť zákrok s lokálnou anestéziou. Po lokálnom podaní anestetika - injekcie na znecitlivenie tkaniva už pacient necíti vôbec žiadnu bolesť. Vďaka podaniu tzv. premedikácie, teda liekov na relaxáciu a uvoľnenie predoperačného stresu, je tiež pravdepodobné, že väčšiu časť operácie prespíte a nebudete si ju pamätať.

Operácie zvládajú bez problémov aj deti v uvedenom veku.

Chirurg začína operáciu vykonaním rezu na zadnej ploche ušnice. Techniky zahŕňajú modeláciu, prípadne zmenšovanie existujúcej ušnej chrupavky, fixáciou ušnej špirály a laloku na polohu hlavy, vyrezávanie alebo pridanie kožných alebo chrupavkových štepov. Po modelácii chrupavky chirurg odstráni prebytočnú pokožku a uzavrie ranu stehmi. Na ochranu uší sa aplikujú špeciálne obväzy.

Operácia oboch odstávajúcich ušníc trvá väčšinou cca 1 hodinu.

Pooperačný priebeh a doporučenia

Týždeň po operácii sa uši fixujú na mieste pomocou mäkkého elastického obväzu alebo čelenky,  Obväz znižuje opuch a chráni uši pri hojení. Počas 4-5 dní po chirurgickom zákroku budete musieť spať s vyvýšenou hlavou a musíte dbať nato, aby ste si na uši nelíhali. Počas niekoľkých dní môžu byť uši trochu bolestivé a opuchnuté.  Môžete užiť lieky proti bolesti. Studené obklady cez obväzy vám pomôžu znížiť opuch a nepohodlie. Po týždni, keď sú obväzy odstránené, mali by ste ešte cca 2 týždne spať s hlavovou čelenkou, ktorá pokrýva celé vaše uši a chráni ich pred deformáciou počas spánku. Mesiac po operácii je vhodné taktiež chrániť ušnice pred extrémnym počasím, napr. chladom a slnkom.

Dospelí sa môžu vrátiť do práce za 3-5 dní, ale mali by sa tiež vyhnúť namáhavej fyzickej aktivite počas dvoch týždňov. 4 týždne po operácii Vám odporúčame vyhnúť sa namáhavým alebo potenciálne nebezpečným aktivitám a namáhavým športom.

Pár dní po operácii môžete mať pocit zhoršenia sluchu. Je to spôsobené opuchom ušného kanála, ktorý ustúpi.

Deti sa môžu vrátiť do školy za jeden týždeň po operácii. Avšak uši musia byť chránené. Dieťa by sa malo vyhýbať telesným kontaktným športom počas šiestich týždňov, aby nedošlo k poškodeniu ucha. Ušká a ich okolie môžu byť opuchnuté, no tento opuch väčšinou odoznie do 2 týždňov. Jazvy postupne dozrievajú a zjemnia sa. Po sňatí bandáže je vhodné používať repíkové obklady a premasťovať jazvy mastnými krémami. Je vhodné robiť aj tlakové masáže jaziev. Ak by sa dieťa sťažovalo na bolesti po zákroku, môžete podať obvyklé lieky proti bolesti. V prípade teplôt, bolestí, krvácania je potrebné spojiť sa ihneď s klinikou.

V priebehu 1 roka môže pretrvávať znížená citlivosť ušníc a náchylnosť ku zmenám farby a premŕzaniu, prípadne aj miernym opuchom v chladnom počasí.

Dospelí aj deti by mali nosiť čelenky počas 4-6 týždňov počas športu alebo v situáciách, keď by ich uši mohli byť zasiahnuté alebo traumatizované. Potom nie sú potrebné žiadne obmedzenia.

Prepichnutie uší plánujte najskôr 4 týždne po operácii.

Vyhýbajte sa opaľovaniu počas 4 týždňov po operácii alebo aspoň majte uši zakryté.

Trvá približne tri až päť mesiacov kým sa uši „usadia“ a opuchy úplne zmiznú, preto ich nehodnoťte príliš skoro.

Tieto pokyny sú dôležité pre optimálny výsledok.

KONTAKTUJTE NÁS

Vyplňte prosím všetky hviezdičkou označené položky