TELO / ZVÄČŠENIE PRSNÍKOV

TELO / ZVÄČŠENIE PRSNÍKOV

Nie ste spokojná s veľkosťou alebo tvarom Vašich prsníkov? Riešením je Augmentácia -  chirurgické zväčšenie prsníkov za použitia prsníkových implantátov. Ide o celosvetovo najčastejšiu estetickú operáciu. Už nebudete musieť nosiť nadmerne vypchaté podprsenky aby ste dosiahli vytúženú postavu a cítili sa lepšie. Teraz môžete mať plnšie a atraktívnejšie prsia, ktoré zvýšia vaše sebavedomie.

Ženy sa rozhodnú pre túto operáciu z mnohých dôvodov. Buďto majú malé prsníky alebo ich prsníky stratili objem po tehotenstve a dojčení. Častým dôvodom sú aj asymetrické prsia. Prsníky môžu stratiť objem aj v dôsledku chudnutia a k strate tkaniva prsníka dochádza aj v dôsledku starnutia.

V súčasnosti najčastejšie používanými sú implantáty plnené silikónovým gelom s textúrovaným – členitým povrchom, ktoré majú menšiu tendenciu k pohyblivosti.

Dôležité je zvoliť si správnu veľkosť implantátu. Objemovo sa vyrábajú od cca 100 do 1000 ml. Najčastejšie používanými veľkosťami sú 200 – 400 ml. Nemajú obmedzenú životnosť a nie je potrebné ich vymieňať po niekoľkých rokoch. Mali by ste premýšľať o tom, ako sa vám bude daná veľkosť hodiť vzhľadom na vašu súčasnú veľkosť prsníka, kostru, výšku, hmotnosť, typ postavy a podobne.

Príliš veľké implantáty majú určité nevýhody a riziká. Okrem toho, že spôsobujú príliš veľké preťaženie na krku a hornej časti chrbta môžu spôsobiť aj rýchlejší pokles prsníka a okolitého tkaniva, vystupovanie implantátu alebo viditeľné a hmatateľné vlnenie. Rizikom je aj tzv. symmastia, keď sa obe prsia navzájom spájajú v jednej ploche na prednej strane hrudníka v dôsledku straty záhybu medzi prsiami. Liečba si vyžaduje ďalšie operácie a dodatočné výdavky.

Použité implantáty môžu mať okrúhly alebo anatomický tvar - tvar kvapky. Okrúhle implantáty zväčša poskytujú väčšie vyplnenie hornej časti prsníka. Anatomické implantáty sú vhodné pre ženy, ktoré chcú plnosť väčšinou v dolnej časti prsníka, prípadne prirodzenejší prechod hornej časti hrudníka na prsník. Široká variabilita tvarov, profilov a objemov anatomických implantátov umožňuje chirurgovi vybrať pre každú ženu ten najvhodnejší implantát. Veľkosť implantátu konzultujte s chirurgom. Zvážte nie len požadovanú veľkosť prsníka, ale aj veľkosť, ktorá je úmerná vašej postave a výške. Mnoho žien nemá jasnú predstavu o tom, ako skutočne vyzerajú rôzne veľkosti pŕs. Proporcionalita je dôležitá pri celkovom vzhľade prsníkov a celej postavy. Radi vám ukážeme príklady  "pred a po" operácii, aby bolo možné lepšie pochopiť, aký výsledok očakávať.

Prsníkové implantáty sa vkladajú buď pod prsnú žľazu, pod sval alebo kombinovane. Uloženie implantátu závisí od jeho typu a tvaru, ďalej od veľkosti a typu prsníkov.

Pri umiestnení implantátu pod svalom je nevýhodou to, že hrudné svaly počas cvičenia môžu implantáty zmršťovať. Navyše prsia budú mať mierne plochejší tvar.

Umiestnenie implantátu nad svalstvo hrudníka pod prsnú žľazu je menej zložitá operácia, s menšou bolesťou a o niečo kratším zotavením. Táto metóda je uprednostňovaná aj kvôli ľahkosti a rýchlosti umiestnenia implantátu ale toto umiestnenie poskytuje implantátu menšiu ochranu.
Rez môže byť vedený pod prsníkovou ryhou, po okraji dvorca alebo v podpaží.

Rez umiestnený v blízkosti záhybu pod prsníkom dáva plastickému chirurgovi možnosť dobrej kontroly pri umiestnení implantátu a poskytuje lepšiu kontrolu krvácania počas chirurgického zákroku. Jazva sa postupne uloží do podprsnej ryhy a je veľmi nenápadná.

Pre koho je operácia vhodná

Dolná veková hranica pre tento výkon je 18 rokov, musí byť ukončený vývin prsnej žľazy. Operácia sa môže vykonať aj pred tehotenstvom, pretože prítomnosť implantátov nie je nijako škodlivá pre plod a takisto neprekáža ani pri kojení. Tvar a objem prsníkov sa však po tehotenstve môže zmeniť, preto je možné, že bude potrebná ďalšia korektívna operácia.

Operácia je vhodná pre ženy, ktoré túžia po súmernej postave alebo chcú dosiahnuť lepšiu symetriu prsníkov ak je jeden prsník väčší ako druhý. Asymetria prsníkov je niečo, s čím sa väčšina žien narodí, hoci zmeny počas tehotenstva môžu zväčšiť rozdiel medzi prsníkmi. V extrémnych prípadoch to spôsobuje žene veľa stresu. Bez ohľadu na príčinu asymetrie prsníkov môžu prsné implantáty pomôcť dosiahnuť symetrickejšiu veľkosť a tvar prsníkov.

Pre väčšinu žien je možnosť mať deti jednou z najradostnejších skúseností v ich živote. Tehotenstvo a dojčenie ale zaťažujú ženské telo čo spôsobuje zmenšenie prsníkov, stratu objemu a pokles prsníkov. Veľa žien následne túži opätovne po plných prsiach. Augmentácia prsníkov je najlepší spôsob, ako obnoviť objem stratený po tehotenstve.

Niektoré ženy v snahe získať krásnu postavu alebo zbaviť sa svojej nadváhy strácajú objem a veľkosť prsníkov. Aj tu pomôže augmentácia prsníkov.

Pred zákrokom

Zabezpečte si na minimálne 48 hodín po operácii starostlivosť spoľahlivého priateľa alebo člena rodiny.

Minimálne 4 týždne po operácii nerobte náročné domáce práce. Všetky dôležité práce v domácnosti si spravte pred operáciou. Zabezpečte adekvátnu starostlivosť o vaše deti a domáce zvieratá najmenej počas prvých 7 dní po operácii.

Umiestnite si všetky lieky, knihy, časopisy, vodu na jeden stôl, kam ľahko dosiahnete.

Týždeň pred zákrokom Vám doporučujeme prestať fajčiť.

Pacienti nesmú 2 týždne pred zákrokom užívať lieky, ktoré môžu zvyšovať krvácanie (napr. Acyplyrin, Anopyrin, Superpyrin).

Minimálne 1 mesiac pred operáciou neužívajte antikoncepčné hormonálne lieky.

Ideálne je operáciu naplánovať mimo obdobia menštruácie.

Ako prebieha operácia?

Zväčšenie prsníkov zvyčajne trvá jednu až dve hodiny. Potom strávite nejaký čas na izbe  určenej na skorú pooperačnú starostlivosť v blízkosti operačnej sály a po 1-2 hodinách na svojej izbe na našej klinike. Keď sa zobudíte, budete mať tzv. kompresnú podprsenku, prípadne stabilizačný pás cez hrudník.

Pooperačný priebeh a doporučenia

Poskytneme Vám  konkrétne pokyny na zotavenie vrátane toho, aké lieky máte užívať a ako obmedziť svoje aktivity.

Najlepšia poloha po operácii v prvých 2-3 dňoch je ležať so zvýšenou hornou časťou tela a hrudníka. Znižuje to opuch a bolesť prsníkov. Po 4-7 dňoch (aj podľa subjektívnych pocitov) môžete spať aj otočená na boku.

Je dobre ak sa trochu pohybujete a nesedíte, aby ste znížili pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín v žilách dolných končatín.

Vyvarujte sa konzumácii mastných alebo korenených potravín počas prvých troch dní.

Rany budú prelepené cca 1 týždeň a potom sa budete môcť sprchovať aj v oblasti hrudníka. Dovtedy je potrebné umývať okolie rán len špongiou a pod.

Krémujte prsia a okolitú pokožku, aby ste znížili suchosť pokožky.

Nenoste podprsenku s kosticami minimálne 6-8 týždňov. Chirurg vám povie, kedy môžete tieto podprsenky začať nosiť. Najlepším typom podprsenky v pooperačnom období 6 týždňov je mäkká, mierne kompresívna podprsenka, ktorú dostanete hneď po operácii. Tenký, elastický stabilizačný pás sa zväčša umiestni na horný pól prsníkov, aby fixoval implantáty na správnom mieste. Nosí sa cca 2 týždne.

Neopaľujte sa minimálne 6 týždňov po operácii. Každé spálenie pokožky prsníka môže potenciálne zvýšiť riziko infekcie prípadne pigmentácie pokožky, hlavne hojacej sa jazvy.

Váš menštruačný cyklus sa môže zmeniť na mesiac alebo dva, ale potom by sa mal vrátiť do normálu.

Po dobu najmenej šiestich týždňov po operácii si nedávajte piercing na prsia, nedávajte si robiť tetovanie.

Až do úplného uzavretia rán nechoďte do verejného bazéna, vírivky, do mora alebo oceánu.

Pri otváraní dverí si dávajte pozor. Ženy sa často sťažujú, že po operácii si neúmyselne buchli do pŕs, pretože si neuvedomili zmenu tvaru tela.

Nedvíhajte ruky nad hlavu “cez bolesť”, pretože to môže potenciálne spôsobiť posunutie vašich implantátov.

V oblasti prsníkov a bradaviek môže byť niekoľko týždňov až mesiacov po chirurgickom zákroku znížená citlivosť. K úplnému obnoveniu citlivosti by malo dojsť po 6, maximálne 12 mesiacoch.

V deň operácie aj neskôr noste voľné a pohodlné oblečenie, ktoré sa zapína vpredu.

Možné komplikácie / Ku komplikáciám súvisiacim s augmentáciou patria hlavne:
  • kapsulárna kontraktúra – vytvorenie a stiahnutie väzivového obalu okolo prsníkového implantátu
  • hematóm – vznik krvnej zrazeniny v okolí implantátu
  • seróm – tvorba a hromadenie tekutiny v okolí implantátu
  • vypudenie implantátu – pri porušenom hojení prístupovej rany
  • pretrhnutie implantátu – napr. pri úraze
  • zvraštenie implantátu – môže nastať u veľmi chudých žien s tenkou vrstvou podkožia
  • citlivosť bradaviek – či už zvýšená alebo znížená, môže pretrvávať niekoľko mesiacov, väčšinou vymizne; vyskytuje sa pri reze vedenom po okraji dvorca
  • asymetria prsníkov – vzniká vplyvom posunu implantátu (ov), väčšinou pri skorej pooperačnej fyzickej námahe
  • tak ako pri každej inej operácii treba spomenúť operačné riziko – krvácania, poruchy hojenia rany, infekcie, anesteziologické riziko

Možno povedať, že uvedené komplikácie bývajú skôr zriedkavé a väčšina žien býva s výsledkom veľmi spokojná.

Viac informácií o implantátoch Motiva.

KONTAKTUJTE NÁS

Vyplňte prosím všetky hviezdičkou označené položky