TELO / LABIOPLASTIKA

TELO / LABIOPLASTIKA

V oblasti genitálií sa môžeme taktiež stretnúť s rozmanitým spektrom estetických problémov. Tieto problémy môžu byť spôsobené genetikou, prírastkom na váhe, pri pôrode ale aj starnutím. Primárnym cieľom je zlepšiť vzhľad pri zachovaní jeho zdravej funkcie. Labioplastika je chirurgická úprava ženských pohlavných orgánov, pri ktorej sa odstránia nadbytočné tkanivá z malých alebo veľkých pyskov, alebo z oboch. Zvyčajne sa vykonáva pri lokálnej anestézii, teda v miestnom znecitlivení. Ženy po ňom môžu pociťovať mierne ťažkosti a opuchy, ktoré zvyčajne úplne vymiznú po 1-2 týždňoch. Labiálne rezy sa zvyčajne dobre liečia a zriedka sú viditeľné.

Pre koho je operácia vhodná

Pacientkám väčšinou vadia príliš zväčšené alebo deformované pysky ohanbia, ktoré môžu byť neustálym zdrojom podráždenia a nepohodlia. Príčinou je väčšinou to, že sa odierajú o oblečenie počas celého dňa. Nadmerné tkanivá pyskov môžu spôsobiť aj bolestivé cvičenie, jazdu na bicykli a dokonca aj pohlavný styk. Niekedy sú lábiá také objemné, že pacientky majú ťažkosti s vložením tampónu, často trpia zápalmi alebo bolestivým pohlavným stykom.  Niekedy majú pacientky jeden pysk viditeľne väčší a trpia asymetriou.

Okrem tohto fyzického nepohodlia vplýva tento problém aj na sebavedomie. Nápadný vzhľad vám môže pripadať trápny a často sa môžete cítiť v rozpakoch. Dospievajúce dievčatá môžu byť vystavené osobitnému stresu v súlade s "ideálom" ženského tela. Dievčatá mladšie ako 18 rokov budú musieť prísť na konzultáciu so svojou matkou. 

Pred zákrokom

Týždeň pred zákrokom Vám doporučujeme prestať fajčiť. 

Pacienti nesmú 2 týždne pred zákrokom užívať lieky, ktoré môžu zvyšovať krvácanie (napr. Acyplyrin, Anopyrin, Superpyrin). 

Ako prebieha operácia?

Túto korekčnú operáciu je možné vykonať v miestnom znecitlivení, ambulantne, teda bez hospitalizácie. Po lokálnom podaní anestetika - injekcie na znecitlivenie tkaniva už pacientka necíti vôbec žiadnu bolesť. Vďaka podaniu tzv. premedikácie, teda liekov na relaxáciu a uvoľnenie predoperačného stresu, je tiež pravdepodobné, že väčšiu časť operácie prespíte a nebudete si ju pamätať.

Pri zákroku sa odstráni prebytočná časť tkaniva v oblasti pyskov ohanbia, tkanivo sa chirurgicky ošetrí a zašije vstrebateľným materiálom, takže výber stehov nebýva potrebný. Existuje viacero metód a chirurgických postupov, pričom jeden z najmodernejších, ktorý využívame aj na našej klinike je CO2 laser. Táto metóda je veľmi šetrná ku tkanivu, nebolestivá a hojenie je rýchlejšie než pri konvenčných postupoch.

Pooperačný priebeh a doporučenia

Po zákroku pacientka zostáva na klinike niekoľko hodín, aby sme sa uistili, že nedošlo ku komplikáciám, ktoré sú však ojedinelé. Je potrebné počítať s opuchom, ktorý pretrváva asi 2 týždne, no mierny opuch bude ustupovať až do 2 mesiacov. Po operácii sa taktiež s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytne mierna bolesť. Je to koniec koncov operácia na citlivom mieste. Proti bolesti môžete užiť lieky, s ktorými sa dá pooperačný diskomfort bez problémov zvládnuť. Pooperačne je veľmi dôležitý fyzický kľud a dôkladná hygiena operačnej rany.

Do práce sa môžete vrátiť zvyčajne za 3 až 7 dní po operácii v závislosti od rozsahu operácie. Ak budete pociťovať nepríjemné pocity pri močení, bolesť môžete zmierniť buď močením do sprchy alebo sprchovaním teplej vody cez postihnutú oblasť. Prikladanie studených obkladov môže pomôcť znížiť opuch. Je taktiež celkom normálne ak po operácii je jedna strana viac opuchnutá než druhá.

Po dobu  6 týždňov Vám dôrazne odporúčame, aby ste nepoužívali žiadne tampóny alebo tangá spodnú bielizeň. Počas šiestich týždňov po operácii sa musíte zdržať pohlavného styku. Po uplynutí tejto doby môžete obnoviť sexuálnu aktivitu ak sa budete cítiť komfortne. Aby ste minimalizovali nepohodlie, mali by ste nosiť voľné oblečenie. Tesnejšie oblečenie môže viesť k treniu, čo komplikuje a predlžuje zotavenie. Tak ako pri každom chirurgickom zákroku, úplné vyliečenie môže trvať až 3 mesiace.

Riziká operácie

Komplikácie labioplastiky sú zriedkavé, ale patrí k nim krvácanie, infekcia, rozpad rany či zhoršené hojenie jaziev. K špecifickým komplikáciám labioplastiky patrí asymetria, dlhodobejšia citlivosť jazvy pre porušenie nervových zakončení.

KONTAKTUJTE NÁS

Vyplňte prosím všetky hviezdičkou označené položky